053-054: Difference between revisions
Appearance
| (5 intermediate revisions by the same user not shown) | |||
| Line 1: | Line 1: | ||
=={{title raw transcription}}== | =={{title raw transcription}}== | ||
Edited transcription: [[053-e]], [[054-e]] | |||
<div class="manuscr_compar"> | <div class="manuscr_compar"> | ||
<div class="left">[[File:COL053.jpg|left|thumb|600x600px]]</div> | <div class="left">[[File:COL053.jpg|left|thumb|600x600px]]</div> | ||
| Line 15: | Line 16: | ||
<div class="left"> | <div class="left"> | ||
{| | {| | ||
!'''<span class="page">[053]</span>'''!!<u>53.</u> | !'''<span class="page">[053]</span>'''!!<u>''<span class="page">53.</u> | ||
|- | |- | ||
|style="text-align:center;"|<span class="page">1 | |style="text-align:center;"|<span class="page">1 | ||
| Line 35: | Line 36: | ||
| ||THÉRE MODER THÁ. MINNA ALSA WAS | | ||THÉRE MODER THÁ. MINNA ALSA WAS | ||
|- | |- | ||
| ||THÉRE MODER | | ||THÉRE MODER-IS NÔME. LÉT ÁLA THA STJÛR- | ||
|- | |- | ||
|style="text-align:center;"|<span class="page">10 | |style="text-align:center;"|<span class="page">10 | ||
|<nowiki>-</nowiki>AR MÁNJA ÀND ÁLET ÔTHERA JONGK-FOLK | |<nowiki>-</nowiki>AR MÁNJA ÀND ÁLET ÔTHERA JONGK-FOLK | ||
|- | |- | ||
| ||FON | | ||FON ÁST-FLÍ-LAND ÀND FON THA DÉNNE- | ||
|- | |- | ||
| ||-MARKUM. UT THESSE TOCHTE IS THJU | | ||-MARKUM. UT THESSE TOCHTE IS THJU | ||
|- | |- | ||
| ||SKÉDNESE FON WODIN BERN | | ||SKÉDNESE FON WODIN BERN SA-R VPPA | ||
|- | |- | ||
| ||BURGUM WRITEN IS ÀND HIR ESKRÉVEN. | | ||BURGUM WRITEN IS ÀND HIR ESKRÉVEN. | ||
| Line 57: | Line 58: | ||
| ||ALDE ROB HÉDE THRÉ NÉVA. WODIN THENE | | ||ALDE ROB HÉDE THRÉ NÉVA. WODIN THENE | ||
|- | |- | ||
| ||ALDESTE HÉMDE TO LUMKA- | | ||ALDESTE HÉMDE TO LUMKA-MÁKIA BY THÉRE | ||
|- | |- | ||
|style="text-align:center;"|<span class="page">20 | |style="text-align:center;"|<span class="page">20 | ||
|É-MVDE TO | |É-MVDE TO ÁST-FLÍ-LAND BY SIN ELDRUM | ||
|- | |- | ||
| || | | ||T-ÛS. ÉNES WAS-ER HÉRMAN WÉST. TÜNIS | ||
|- | |- | ||
| ||ÀND INKA WÉRON | | ||ÀND INKA WÉRON SÉKÀMP<sup>AR</sup> ÀND JUST | ||
|- | |- | ||
| ||NW BI HJARA FÀDERJA ANDA ALDER-GÁ- | | ||NW BI HJARA FÀDERJA ANDA ALDER-GÁ- | ||
|- | |- | ||
| ||MVDE | | ||MVDE T-US. AS THA JONGA KÀMPAR NW BI | ||
|- | |- | ||
|style="text-align:center;"|<span class="page">25 | |style="text-align:center;"|<span class="page">25 | ||
| Line 75: | Line 76: | ||
| ||HJARA HÉR-MAN JEFTA KÀNING UT. ÀND | | ||HJARA HÉR-MAN JEFTA KÀNING UT. ÀND | ||
|- | |- | ||
| ||THA SÉ-KÀMPAR KÉRON TÜNIS | | ||THA SÉ-KÀMPAR KÉRON TÜNIS TO-RA | ||
|- | |- | ||
| ||SÉKÉNING ÀND INKA TO HJARA SKELTA | | ||SÉKÉNING ÀND INKA TO HJARA SKELTA | ||
| Line 91: | Line 92: | ||
<div class="right"> | <div class="right"> | ||
{| | {| | ||
!'''<span class="page">[054]</span>'''!!<u>54.</u> | !'''<span class="page">[054]</span>'''!!''<span class="page"><u>54.</u> | ||
|- | |- | ||
|style="text-align:center;"|<span class="page">1 | |style="text-align:center;"|<span class="page">1 | ||
| Line 98: | Line 99: | ||
| ||-LAND. THÁ THA NORTHESKA BROTHAR RASELVA | | ||-LAND. THÁ THA NORTHESKA BROTHAR RASELVA | ||
|- | |- | ||
| || | | ||BY-M FOGATH HÉDE. DÉLDE WODAN SIN WEL- | ||
|- | |- | ||
| ||DICH HÉR AN THRI WIGA. FRYA WAS HJARA | | ||DICH HÉR AN THRI WIGA. FRYA WAS HJARA | ||
|- | |- | ||
|style="text-align:center;"|<span class="page">5 | |style="text-align:center;"|<span class="page">5 | ||
|WÉPEN HROP ÀND SÁ HI BÀK | |WÉPEN HROP ÀND SÁ HI BÀK-WARD SLOCH. THA | ||
|- | |- | ||
| ||FINNA ÀND MAGJARA ASOF ET BÀRN WÉRON. | | ||FINNA ÀND MAGJARA ASOF ET BÀRN WÉRON. | ||
| Line 155: | Line 156: | ||
| ||THA WILDA WITHER TOBÀK DRIWA KOSTE. | | ||THA WILDA WITHER TOBÀK DRIWA KOSTE. | ||
|- | |- | ||
| ||VSA SÉFÍRA SKOLDET | | ||VSA SÉFÍRA SKOLDET ROND-BLÉSA AND | ||
|- | |- | ||
|style="text-align:center;"|<span class="page">30 | |style="text-align:center;"|<span class="page">30 | ||
| Line 177: | Line 178: | ||
|[[NL050.19 Magjaren|<div class="emoji flag nl"></div> NL]] | |[[NL050.19 Magjaren|<div class="emoji flag nl"></div> NL]] | ||
|[[NO050.19 Magjarere|<div class="emoji flag no"></div> NO]] | |[[NO050.19 Magjarere|<div class="emoji flag no"></div> NO]] | ||
|- | |||
|'''53.12 — 56.20''' | |'''53.12 — 56.20''' | ||
|[[DE053.12 Wodin|<div class="emoji flag de"></div> DE]] | |[[DE053.12 Wodin|<div class="emoji flag de"></div> DE]] | ||
| Line 188: | Line 190: | ||
==Navigate== | ==Navigate== | ||
'''[[051-052|[051-052]]]''' ᐊ back/forth ᐅ '''[[055-056|[055-056]]]''' | '''[[051-052|[051-052]]]''' ᐊ back/forth ᐅ '''[[055-056|[055-056]]]''' | ||
[[Category:Ms pages with raw | [[Category:Ms pages with raw transcription]] | ||
{{DEFAULTSORT:^Parts I and II^}} | {{DEFAULTSORT:^Parts I and II^}} | ||
Latest revision as of 08:46, 24 June 2025
Manuscript pages and raw transcription
Edited transcription: 053-e, 054-e
| [053] | 53. |
|---|---|
| 1 | JEFTA KÁTER-INNE ALSA HÉTE THJU FÁM |
| THÉR BURCH-FÁM TO GODA-BURCH WAS. | |
| KÁT WAS STOLTE ÀND HÁCH-FÁRANDE | |
| THÉRVMBE NE LÉT HJU NÉN RÉD NI FOL- | |
| 5 | LISTAR ANDA MODER NE FRÉJA. MEN |
| THÁ THA BURCH-HÉRA THAT FÁTA. THÁ SVND- | |
| -ON HJA SELVA BODON NÉI TEXLÁND NÉI | |
| THÉRE MODER THÁ. MINNA ALSA WAS | |
| THÉRE MODER-IS NÔME. LÉT ÁLA THA STJÛR- | |
| 10 | -AR MÁNJA ÀND ÁLET ÔTHERA JONGK-FOLK |
| FON ÁST-FLÍ-LAND ÀND FON THA DÉNNE- | |
| -MARKUM. UT THESSE TOCHTE IS THJU | |
| SKÉDNESE FON WODIN BERN SA-R VPPA | |
| BURGUM WRITEN IS ÀND HIR ESKRÉVEN. | |
| 15 | ~~ ANDA ALDER-GÁ-MVDE THÉR RESTE EN |
| ALDE SÉ-KÀNING. STERIK WAS SIN NÔME AND | |
| THA HROP VR SINA DÉDA WAS GRÁT. THISSE | |
| ALDE ROB HÉDE THRÉ NÉVA. WODIN THENE | |
| ALDESTE HÉMDE TO LUMKA-MÁKIA BY THÉRE | |
| 20 | É-MVDE TO ÁST-FLÍ-LAND BY SIN ELDRUM |
| T-ÛS. ÉNES WAS-ER HÉRMAN WÉST. TÜNIS | |
| ÀND INKA WÉRON SÉKÀMPAR ÀND JUST | |
| NW BI HJARA FÀDERJA ANDA ALDER-GÁ- | |
| MVDE T-US. AS THA JONGA KÀMPAR NW BI | |
| 25 | EKKORUM KÉMON KÉRON HJA WODIN TO |
| HJARA HÉR-MAN JEFTA KÀNING UT. ÀND | |
| THA SÉ-KÀMPAR KÉRON TÜNIS TO-RA | |
| SÉKÉNING ÀND INKA TO HJARA SKELTA | |
| -BI THÉR NACHT. THA STJURAR GVNGON | |
| 30 | THÁ NÉI THA DÉNNE-MARKA FÁRA. THÉR |
| NÁMON HJA WODIN MITH SIN WIGAND- | |
| -LIKA-LAND-WÉR IN. WIND WAS RUM |
| [054] | 54. |
|---|---|
| 1 | ÀND ALSA WÉRON HJA AN EN ÁMERING TO SKÉN- |
| -LAND. THÁ THA NORTHESKA BROTHAR RASELVA | |
| BY-M FOGATH HÉDE. DÉLDE WODAN SIN WEL- | |
| DICH HÉR AN THRI WIGA. FRYA WAS HJARA | |
| 5 | WÉPEN HROP ÀND SÁ HI BÀK-WARD SLOCH. THA |
| FINNA ÀND MAGJARA ASOF ET BÀRN WÉRON. | |
| THÁ THENE MÁGÍ FORNÔM HO SIN LJVD AL OM- | |
| BROCHT WRDON. THÁ SAND HI BODON MITH STÀF | |
| ÀND KRONE. HJA SÉIDON TO WODIN. O. THV ALRA | |
| 10 | GRÁTESTE THÉRA KÀNINGGAR. WI SEND SKELDICH |
| THACH AL HWAT WI DÉN HÀVE IS UT NÉD DÉN. | |
| JE MÉNE THAT WI JVW BROTHAR WILLENKLIK | |
| ANFAT HÀVE. MEN WI SEND THRVCH VSA | |
| F?ANDA FORTH-FÉTERETH ÀND THI ALLE SEND VS | |
| 15 | JETA VPPA HAKKA. WI HÀVATH OFTEN HELPE |
| AN THINRE BURCH-FÁM FRÉJATH. MEN HJA NETH | |
| VS NAVT NE MELD. THENE MÁGÍ SÉITH SA | |
| HWERSA WI EKKÔRUM TO THA HÀLTE VRDVA | |
| SÁ SKILUN THA WILDA SKET-HÀRDAR KÉMON | |
| 20 | ÀND VS ALGÁDUR VRDVA. THENE MÁGÍ HETH |
| FÜL RIKDOM. MEN HI HETH SJAN THAT FRYA | |
| WELDIGER IS AS AL VSA GÁSTON ETSÉMINE | |
| HI WIL SIN HÁVED IN HIRA SKÁT DEL LEDSA. | |
| THV BIST THENE WIGANDLIKSTE KÀNING JRTHA-S | |
| 25 | THIN FOLK IS FON ÍSER WARTH VSA KÀNING |
| ÀND WI ALLA WILLATH THIN SLÁVONA WÉSA. | |
| HWAT SKOLDE THAT ÉR-RIK FÁRI WÉSA ASTE | |
| THA WILDA WITHER TOBÀK DRIWA KOSTE. | |
| VSA SÉFÍRA SKOLDET ROND-BLÉSA AND | |
| 30 | VSA MÁRA SKOLDON JV VRAL FÁRUT |
| GÁ. WODIN WAS STERIK WOST ÀND | |
| WIGANDLIK MEN HI NAS NAVT KLÁR |
Translations
| 50.19 — 53.12 | DE | EN | ES | FS | NL | NO |
| 53.12 — 56.20 | DE | EN | ES | FS | NL | NO |

