Jump to content

067-068: Difference between revisions

From Oera Linda Wiki
add
 
No edit summary
Line 15: Line 15:
<div class="left">
<div class="left">
{|
{|
!'''<span class="page">[068]</span>'''!!<u>68.</u>
!'''<span class="page">[067]</span>'''!!<u>67.</u>
|-
|-
|style="text-align:center;"|<span class="page">1
|style="text-align:center;"|<span class="page">1
Line 27: Line 27:
|-
|-
|style="text-align:center;"|<span class="page">5
|style="text-align:center;"|<span class="page">5
|ÀND ALLE.T O-RA SKELDA FOLK THÉR FJUCHTEN
|ÀND ALLE-T O-RA SKELDA FOLK THÉR FJUCHTEN
|-
|-
| ||HÉDON WRDON NÉI BRITTANJA BROCHT. ~
| ||HÉDON WRDON NÉI BRITTANJA BROCHT.~
|-
|-
| ||THJUS STAP WAS MIS DÉN. HWAND NV KÉM
| ||THJUS STAP WAS MIS DÉN. HWAND NV KÉM
|-
|-
| ||-T-ANFANG FON THÀT ENDE. <nowiki>~~~~~~~</nowiki>.
| ||-T-ANFANG FON THÀT ENDE.<nowiki>~~~~~~~</nowiki>.
|-
|-
| ||KÀLTA THÉR NÉI.T SEZE. ÉVEN-BLÍD VPPET WÉTER
| ||KÀLTA THÉR NÉI-T SEZE. ÉVEN-BLÍD VPPET WÉTER
|-
|-
|style="text-align:center;"|<span class="page">10
|style="text-align:center;"|<span class="page">10
Line 44: Line 44:
| ||THÁ KÉMON THA GOLA MITH HJARA SKÉPUM
| ||THÁ KÉMON THA GOLA MITH HJARA SKÉPUM
|-
|-
| ||UT.A MIDDEL-SÉ KÁDIK BIFÁRA ÀND ÉL VS
| ||UT-A MIDDEL-SÉ KÁDIK BIFÁRA ÀND ÉL VS
|-
|-
| ||UTER-LAND. FORH FÍLON HJA VP ÀND O.VER
| ||UTER-LAND. FORH FÍLON HJA VP ÀND O-VER
|-
|-
|style="text-align:center;"|<span class="page">15
|style="text-align:center;"|<span class="page">15
Line 53: Line 53:
| ||FÀSTA FOT NE KRÉJA. VMBE THÀT THA SJVRDA
| ||FÀSTA FOT NE KRÉJA. VMBE THÀT THA SJVRDA
|-
|-
| ||WELDICH ÀND THA BANNALINGA JETA FRYA.S
| ||WELDICH ÀND THA BANNALINGA JETA FRYA-S
|-
|-
| ||WÉRON. MEN NV KÉM KÀLTA ÀNDE KÉTH. THV
| ||WÉRON. MEN NV KÉM KÀLTA ÀNDE KÉTH. THV
|-
|-
| ||BIST FRY.BERN ÀND VMBE LITHA LÉKA HETH MÀN
| ||BIST FRY-BERN ÀND VMBE LITHA LÉKA HETH MÀN
|-
|-
|style="text-align:center;"|<span class="page">20
|style="text-align:center;"|<span class="page">20
Line 71: Line 71:
|-
|-
|style="text-align:center;"|<span class="page">25
|style="text-align:center;"|<span class="page">25
|SKIL WÁKA O-ER THI. LIK BLIXEN.FJVR GVNG
|SKIL WÁKA O-ER THI. LIK BLIXEN-FJVR GVNG
|-
|-
| ||-ET O.ERA A.LANDA. ÀND ÉR THES KRODER.S
| ||-ET O-ERA A-LANDA. ÀND ÉR THES KRODER-S
|-
|-
| ||JOL ÉNIS OMHLÁPEN HÉDE. WAS HJU
| ||JOL ÉNIS OMHLÁPEN HÉDE. WAS HJU
Line 91: Line 91:
<div class="right">
<div class="right">
{|
{|
!'''<span class="page">[069]</span>'''!!<u>69.</u>
!'''<span class="page">[068]</span>'''!!<u>68.</u>
|-
|-
|style="text-align:center;"|<span class="page">1
|style="text-align:center;"|<span class="page">1
|BVWA. KÀLTA.S.BURCH WARTH HJU HÉTEN. HJU
|BVWA. KÀLTA-S-BURCH WARTH HJU HÉTEN. HJU
|-
|-
| ||IS JET ANWÉSA. MEN NV HÉT HJU.KÉREN-ÀK.
| ||IS JET ANWÉSA. MEN NV HÉT HJU-KÉREN-ÀK.
|-
|-
| ||FON OF THJUS BURCH WELDE HJU LIK EN EFTE
| ||FON OF THJUS BURCH WELDE HJU LIK EN EFTE
Line 109: Line 109:
| ||BÍGRÁDON OVER ÉL BRITTANJA. THÀT KÉM
| ||BÍGRÁDON OVER ÉL BRITTANJA. THÀT KÉM
|-
|-
| ||ÉNIS DÉLIS. THAT HJU NÉN MAR BURGA N-
| ||ÉNIS DÉLIS. THAT HJU NÉN MAR BU<sup>R</sup>GA N-
|-
|-
| ||-ÉDE. TWÍAS THAT HJU THÉR NÉN BURCH-FÁMNA
| ||-ÉDE. TWÍAS THAT HJU THÉR NÉN BURCH-FÁMNA
Line 127: Line 127:
|BIRAWATH ÀND TO THÀT LESTA. LIK EN BUHL
|BIRAWATH ÀND TO THÀT LESTA. LIK EN BUHL
|-
|-
| ||BY THÉRE NÔSE OMME LÉID. <nowiki>~~~~~~</nowiki>.
| ||BY THÉRE NÔSE OMME LÉID.<nowiki>~~~~~~</nowiki>.
|-
|-
| ||NV WILLATH WI SKRIVA HO.T. JON VRGVNGEN IS.
| ||NV WILLATH WI SKRIVA HO-T. JON VRGVNGEN IS.
|-
|-
| ||THIT STÉT TO TEX-LAND SKRÉVEN.
| ||style="text-align:right;"|THIT STÉT TO TEX-LAND SKRÉVEN.
|-
|-
| ||10 JÉR ÀFTER JON WÉI-BRIT WAS KÉMON
| ||10 JÉR ÀFTER JON WÉI-BRIT WAS KÉMON
|-
|-
|style="text-align:center;"|<span class="page">20
|style="text-align:center;"|<span class="page">20
|HÍR <span class="page">*</span> IN.T FLÍ-MAR FALLA. THÀT FOLK HRIP HO-N-
|HÍR <span class="page">*</span> IN-T FLÍ-MAR FALLA. THÀT FOL<sup>K</sup> HRIP HO-N-
|-
|-
| ||-SÉJEN. FON HJRA TÀLINGA HETH THJU MODER
| ||-SÉJEN. FON HJRA TÀLINGA HETH THJU MODER
|-
|-
| ||THIT SKRÍWEN LÉTA. ~~. THÁ JON ANTHA MIDDEL-
| ||THIT SK<sup>R</sup>ÍWEN LÉTA.~~. THÁ JON ANTHA MIDDEL-
|-
|-
| ||-SÉ KÉM WAS THEN MÁRA THÉRA GOLA HIN
| ||-SÉ KÉM WAS THEN MÁRA THÉRA GOLA HIN
Line 153: Line 153:
| ||LYDJA. THAT IS. LYDA HIS-LAND. THÉR WILDON
| ||LYDJA. THAT IS. LYDA HIS-LAND. THÉR WILDON
|-
|-
| ||THA SWARTA MÀNNISKA FÁTA HJAM ÀND ÉTA.
| ||THA SWA<sup>R</sup>TA MÀNNISKA FÁTA HJAM ÀND ÉTA.
|-
|-
| ||TO THA LESTA KÉMON HJA ET THÍR-HIS. ~ MEN
| ||TO THA LESTA KÉMON HJA ET THÍR-HIS.~ MEN
|-
|-
|style="text-align:center;"|<span class="page">30
|style="text-align:center;"|<span class="page">30
Line 161: Line 161:
|-
|-
| ||LOFT ÔLAN<span class="sep">'</span>GNE VRPEST THRVCH HA PRESTERA.
| ||LOFT ÔLAN<span class="sep">'</span>GNE VRPEST THRVCH HA PRESTERA.
|-
| ||<span class="page"><small>(empty line)</small></span>
|-
|-
| ||<span class="page">*</span> THRJU SKÉPA
| ||<span class="page">*</span> THRJU SKÉPA

Revision as of 17:57, 1 January 2025

Manuscript pages and raw transcription


[067] 67.
1 NAMON WIF ÀND BERN SKÉP. ÀND AS JON NW
SACH THÀT MÀN HIN ÀND SIN LJUD LIK MIS
-DÉDAR STRAFJA WILDE. BRUDON HI STOLKES
HINNE. HI DÉDE RJUCHT. HWAND AL VSA ÀLANDAR
5 ÀND ALLE-T O-RA SKELDA FOLK THÉR FJUCHTEN
HÉDON WRDON NÉI BRITTANJA BROCHT.~
THJUS STAP WAS MIS DÉN. HWAND NV KÉM
-T-ANFANG FON THÀT ENDE.~~~~~~~.
KÀLTA THÉR NÉI-T SEZE. ÉVEN-BLÍD VPPET WÉTER
10 AS VPPET LAND HLÁPA MACHTE. GVNG NÉI THA
FÀSTA WÁL. ÀND FORTH VPPA MIS-SELLJA OF.
THÁ KÉMON THA GOLA MITH HJARA SKÉPUM
UT-A MIDDEL-SÉ KÁDIK BIFÁRA ÀND ÉL VS
UTER-LAND. FORH FÍLON HJA VP ÀND O-VER
15 BRITTANJA THACH HJA NE MACHTON HÉR NÉN
FÀSTA FOT NE KRÉJA. VMBE THÀT THA SJVRDA
WELDICH ÀND THA BANNALINGA JETA FRYA-S
WÉRON. MEN NV KÉM KÀLTA ÀNDE KÉTH. THV
BIST FRY-BERN ÀND VMBE LITHA LÉKA HETH MÀN
20 THI TO VRWURPENE MÁKAD. NAVT VMBE THI
TO BÉTERJA. MEN VMBE TIN TO WINNANDE
THRVCH THINA HANDA. WILST WÉR FRY WÉSA
ÀND VNDER MINA RÉD ÀND HODA LÉVA. TJAN
UT THEN. WÉPNE SKILUN THI WRDA. ÀND IK
25 SKIL WÁKA O-ER THI. LIK BLIXEN-FJVR GVNG
-ET O-ERA A-LANDA. ÀND ÉR THES KRODER-S
JOL ÉNIS OMHLÁPEN HÉDE. WAS HJU
MÁSTERINE OVER ALGADUR ÀND THA
THÍRJAR FON AL VSA SUDER STÁTA TIL
30 THÉRE SÉJENE. VMBE THÀT KÀLTA HJRA
SELVA NAVT TO FÜL BITROWADE. LÉT HJU
IN ET NORTHLIKA BERCH-LAND ÉNE BURCH
[068] 68.
1 BVWA. KÀLTA-S-BURCH WARTH HJU HÉTEN. HJU
IS JET ANWÉSA. MEN NV HÉT HJU-KÉREN-ÀK.
FON OF THJUS BURCH WELDE HJU LIK EN EFTE
MODER. NAVT TO WILLE FÁR. MEN OVER
5 HJRA FOLGAR ÀND THAM HJARA SELVA FORTH
KÀLTANA HÉTON. MEN THA GOLA WELDON
BÍGRÁDON OVER ÉL BRITTANJA. THÀT KÉM
ÉNIS DÉLIS. THAT HJU NÉN MAR BURGA N-
-ÉDE. TWÍAS THAT HJU THÉR NÉN BURCH-FÁMNA
10 NÉDE ÀND THRÍAS THRVCHDAM HJU NÉN
EFTE FODDIK NAVT NÉDE. THRVCH AL THESSA
ÉRSÉKA KVN HJRA FOLK NAVT NI LÉRA. THÀT
WRDE DVM ÀND DOR ÀND WRDE ENDELIK
THRVCH THA GOLA FON AL HIRA ÍSERA WÉPNE
15 BIRAWATH ÀND TO THÀT LESTA. LIK EN BUHL
BY THÉRE NÔSE OMME LÉID.~~~~~~.
NV WILLATH WI SKRIVA HO-T. JON VRGVNGEN IS.
THIT STÉT TO TEX-LAND SKRÉVEN.
10 JÉR ÀFTER JON WÉI-BRIT WAS KÉMON
20 HÍR * IN-T FLÍ-MAR FALLA. THÀT FOLK HRIP HO-N-
-SÉJEN. FON HJRA TÀLINGA HETH THJU MODER
THIT SKRÍWEN LÉTA.~~. THÁ JON ANTHA MIDDEL-
-SÉ KÉM WAS THEN MÁRA THÉRA GOLA HIN
VRAL FÁRUT GVNGEN ALSA HI AN THÉRE KÁD
25 FON THA HÉINDA-KRÉKA-LANDA NARNE FÉLICH
NÉRE. HI STEK THUS MITH SINUM FLÁTE NÉI
LYDJA. THAT IS. LYDA HIS-LAND. THÉR WILDON
THA SWARTA MÀNNISKA FÁTA HJAM ÀND ÉTA.
TO THA LESTA KÉMON HJA ET THÍR-HIS.~ MEN
30 MIN-ERVA SÉIDE HALD OF HWAND HIR IS THJU
LOFT ÔLAN'GNE VRPEST THRVCH HA PRESTERA.
(empty line)
* THRJU SKÉPA

Translations

65.15 — 67.08
DE
EN
ES
FS
NL
NO
68.17 — 71.29
DE
EN
ES
FS
NL
NO

Navigate

[065-066] ᐊ back/forth ᐅ [069-070]